Mevlana'yı Anlamak

Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralık ayının ilkyarısında Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslata erişinin yıldönümünde törenlerle anıyoruz. Anıyoruz ama Mevlana’yı anarken neler yapıyoruz?

Sayfayı Kaydır
TRAVELAND TURIZM
WHATSAPP İLETİŞİM
whatsapp ile iletişime geçmek için bağlantıya tıklayın
Mevlana'yı Anlamak
Mevlânâ'yı önce anlamalı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralık ayının ilkyarısında Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi vuslata erişinin yıldönümünde törenlerle anıyoruz. Anıyoruz ama Mevlana’yı anarken neler yapıyoruz? Sadece törenler mi düzenleniyor? Yoksa gerçekten Mevlana’yı sözleriyle anlattıklarıyla yaşadıklarıyla anmaya ve anlamaya çalışıyor muyuz? Mevlana’yı ölüm yıldönümünde sadece anıyor gibi yapıyoruz?

Anmaktan kastım da anma törenleri adı altında birkaç şiir, birkaç cümle ve sema gösterisi ile hatırlıyoruz. Ya da hatırladığımızı ve andığımızı sanıyoruz. Anmak demek aslında anılan kişiyi yaşadıklarıyla, eylemleriyle, söylemleriyle hatırlamak ve ondan ders almak anlamına gelmektedir. Biz Mevlana’yı yüzyıllardır acaba gerçek anlamda anlamaya çalıştık mı? Yoksa anma törenleri adı altında Sem’a gösterileriyle sadece adet yerine gelsin mi dedik. Yoksa Mevlana’yı anma törenlerini bir ticaret aracı olarak mı gördük.

Görüntü olarak Mevlana’yı andığımız halde bugüne kadar yeterince anladığımızı kimse söyleyemez. Eğer biz Mevlana’yı anlamış olsaydık bugün yaşananları yaşamaz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve dostluğumuz çok daha farklı yerlerde olurdu. Konya olarak sahip olduğumuz değerlere yeterince ilgi göstermiyoruz.

Eğer Mevlana gibi bir değer bir başkasının elinde olsaydı inanın yerlere göklere sığ-dıramaz çok daha fazla yararlanma yolunu bulurlardı. Geçmişte Mevlana’yı anma törenleri esnafımız açısından da bir gelir kaynağı olarak görülür ve bir hafta süresince daha çok iş yapma beklentisi olur ve de gerçekleşirdi. Şimdilerde ise bunlar da artık hayal oldu. Mevlana’yı turistik açıdan değerlendirmek bırakın Konya’yı ve hatta Türkiye’yi Çin bile Mevlana ile ilgili turistik eşyalar yapar hale geldi.

Biz Mevlana’yı önce anlamalıyız ki yaptığımız anma törenleri de bir işe yarasın. Anlamadan anmaya kalkıştığımız ve kendimiz anlamadan başkalarına da anlatmayı beceremediğimiz için Mevlana’dan yeterince faydalandığımızı söylemek doğruları gizlemekten başka bir şey değildir.
Mevlana'yı Anlamak
Mevlana ismini ekonomik anlamda kullanmayalım bu mübarek isim ticaret aracı olmasın şeklindeki basit ifadelerden öte Mevlana’yı gönüllere yerleştirmeyi ve Mevlana’nın manevi iklimini yaşamayı ve yaşatmayı başardığımız zaman birçok şeyin üstesinden gelmiş oluruz. Mevlana Konya ile özdeşleşmiş ve burada yaşamış ve halen de burada medfun olmasına karşın Seb-i Arus törenleri adı altında ülkenin bir çok kentinde anma programları düzenlenerek maddi çıkarlar sağlanırken Konya olarak elimizdeki değerin kıymetini maalesef bilmiyoruz.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü yeni el değiştirdi ve konunun uzmanı bir müdür işbaşına geldi. Valimiz de henüz çiçeği burnunda bu yıl mevcut program takip edilir ama inşallah önümüzdeki yıllarda Konya’ya ve Mevlana’ya yakışır programlar hazırlanır da herkes rahat eder. Bizde özellikle böyle manevi değeri olan bir konuda eleştiri yapmayı bırakırız.

Bugüne kadar yeterince anlayamadığımız ve anlatamadığımız Mevlana’yı daha iyi anlayacağımız, öğütleriyle ve düşünceleriyle yaşayacağımız günlerin yakın olması dileğiyle...